hidrolik direksiyon, tekirdağ hidrolik, tekirdağ hidrolik direksiyon, hidrolik direksyon bakımı, hidrolik direksiyon tamiri

Hidrolik Direksiyon Dişli Kutusu

     Her Marka ve Model Araç için hidrolik silindir içindeki piston, kremayer dişli mili üzerine yerleştirilmiştir ve kanatlı tip hidrolik pompanın meydana getirdiği hidrolik basınç pistonun iki yönünden birine ilerleyerek kremayeri şekilde görüldüğü gibi hareket ettirir. Hidrolik basınç kaçağı piston üzerindeki piston keçesi ile önlenir. Hidroliğin harici kaçaklarını önleyen, silindirin her iki tarafında birer yağ keçesi vardır. Kumanda valf mili direksiyon simidine bağlıdır. Direksiyon simidi düz sürüş pozisyonunda iken kumanda valfi de düz konumdadır. Bu durumda hidrolik pompanın bastığı yağ piston yüzeylerini etkilemeyip rezervuar tanka geri döner. Direksiyon herhangi bir yöne döndürüldüğünde ise kumanda valfi hidrolik yağı pistonun bir yüzeyine doğru yönlendirir, pistonun aksi tarafı ise kumanda valfi üzerinden rezervuar tanka açılır.

     Hidrolik Direksiyon ve Sistemlerinin Yapısı

     Artan talepler ve değişime uğrayan yollar sonucunda üretilen Hidrolik yardımlı güç direksiyonları, direksiyonun döndürme kuvvetini azaltmak ve şoföre aracı daha kolay bir şekilde kullanma imkanı vermek üzere düzenlenmişlerdir. Bunun içinde hidrolik basınçlardan yararlanılmıştır.

     Geliştirilen Hidrolik Direksiyon sistemleriyle araç hızının düşük olduğu zaman ve park esnasında daha fazla hidrolik yardım sağlanmakta, araç hızı artıkça hidrolik yardımın miktarı azaltılarak daha rahat ve güvenli sürüş sağlanmaktadır.

     Hidrolik Direksiyon Sisteminin Gerekliliğini şu şekilde açıklayabiliriz.


     Kullanım rahatlığı arayışı, sürüş konforunu arttırmak, keskin virajları dönmeyi kolaylaştırmak, keskin ve zor yol şartlarının sürücüye aktarılmaması, daha küçük direksiyon eforu sağlamak, kalın radyal lastiklerin ve geniş taban lastiklerin kullanılması, direksiyonu döndürme kuvvetini azaltmak ve şoföre aracı daha kolay yöneltme imkanı sağalamak olarak kısa biçimde açıklanabilir

Tekirdağ Dönmez Hidrolik | 0 282 261 39 62 | info@donmezhidrolik.com  

           

Tekirdağ web tasarım